Historická fakta o BKO
Byl založen 5. října 1956 v Ústí nad Labem a pro vystižení dramaturgického záměru a smyslu své práce přijal orchestr do svého názvu jméno významného českého skladatele 18. století, zakladatele scénického melodramu a člena slavného českého hudebního rodu Bendů, Jiřího Antonína Bendy.
Úspěšně naplnit zmíněný záměr znamenalo zabývat se hudebně historickým průzkumem, vytvořit systematickou dokumentaci skladeb zejména hudebníků z českých zemí a proto byla navázána spolupráce s našimi i zahraničními hudebními archivy. Během uplynulých let se tak při BKO podařilo vytvořit dokumentační středisko historických notových materiálů, z nichž mohl tento orchestr čerpat podklady pro naplnění svých dramaturgických plánů.
U příležitosti čtyřicetiletého výročí svého založení vydal Bendův komorní orchestr brožuru, ve které je v přehledu shrnuta celá jeho dosavadní hudební činnost. Během svého dlouholetého působení koncertoval doma i v zahraničí, zúčastnil se řady hudebních festivalů komorní hudby, pro bývalý Československý rozhlas nahrál 109 skladeb českých i zahraničních hudebních skladatelů 17. až 19. století a přímé nahrávky koncertů BKO provedly také některé zahraniční rozhlasové stanice jako radio Bremen, Berliner Rundfunk, Westdeutscherundfunk a rozhlasová stanice Dresden. V letech 1964 až 199O bylo s BKO natočeno 8 televizních nahrávek a svou hudební činnost BKO završil v roce 1990 a 1992 nahrávkou dvou CD nosičů. Na prvním z nich jsou uvedeny české vánoční árie a pastorely, na druhém árie pro soprán a orchestr od Josefa Myslivečka.
Mezi profesionálními umělci, kteří s BKO ochotně a rádi spolupracovali bylo mnoho v hudebním světě známých a oceňovaných hudebníků. Ale i řada mladých začínajících interpretů a zpěváků dostávala možnost hrát nebo zpívat krásné a zajímavé skladby. A tak také díky této spolupráci se BKO podařilo uvést na koncertních podiích celkem zhruba 320 skladeb českých i zahraničních hudebních skladatelů 17. až 19. století, z nichž většina měla své novodobé provedení. BKO vystupoval se svými programy nejenom v českých zemích, ale také v zahraničí. Od r. 1964 úspěšně reprezentoval Českou republiku na 22 zájezdech v různých místech bývalé Německé demokratické republiky i Německé spolkové republiky a ve Švýcarsku. Zejména při tradičních vánočních koncertech spolupracoval s řadou pěveckých sborů ze severočeského kraje, ale při svých cestách do Wallersteinu v SRN doprovázel i některé německé pěvecké soubory .
Základ orchestru tvoří 16 - 18 hráčů na smyčcové nástroje a 4 - 6 hráčů na dechové nástroje. Ve vedení orchestru se během jeho působení vystřídala řada amatérských i profesionálních dirigentů, v několika obdobích hrál orchestr bez dirigenta a jeho vedení se ujali umělečtí vedoucí, kteří orchestr řídili od prvních houslí.